preloader
Data przyjazdu
Data wyjazdu

Leczenie radonem

Radon – skarb naszego uzdrowiska

Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa Sp. z o.o. – Grupa PGU jest jedynym podmiotem leczniczym na terenie miasta Świeradowa - Zdroju, który posiada wyłączną koncesję na wydobycie i eksploatację wód leczniczych ze złóż  w Świeradowie i Czerniawie. Wody z naszych źródeł posiadają poziom radonu zgodny z polską normą wymaganą przy realizacji zabiegów leczniczych. 
Zabiegi wykonywane na bazie koncesjonowanych wód leczniczych, takie jak inhalacje i kąpiele radonowe, kąpiele lecznicze na bazie wód mineralnych oraz dostęp do pijalni wód mineralnych są oferowane na terenie Świeradowa - Zdroju wyłącznie w obiektach Uzdrowiska Świeradów – Czerniawa Sp. z o.o. - Grupa PGU.
Koncesja na eksploatację wód leczniczych Nr 31/92 została przyznana Uzdrowisku przez Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Koncesja  obowiązuje do 30.09.2042r.
Świeradów- Zdrój  nazywany także „Doliną Młodości”. Pobyt u nas połączony z tradycyjnym leczeniem jest gwarancją poprawy Państwa samopoczucia, szybkiej odnowy oraz podwyższenia witalności i spowolnienia procesów starzenia. Posiadamy certyfikat ISO 9001:2008 w zakresie: Lecznictwa uzdrowiskowego, szpitalnego i ambulatoryjnego; Rehabilitacji leczniczej; Podstawowej opieki Zdrowotnej oraz diagnostyki obrazowej; SPA-Odnowy biologicznej. Jesteśmy członkiem Stowarzyszenia Europejskich Uzdrowisk Radonowych EURADON. Niepowtarzalnym czynnikiem w naszym Uzdrowisku jest występowanie radonu. Powietrze, gleba i woda w Świeradowie Zdroju przesycone są emanacją radu-szlachetnym i unikalnym gazem radonem, który w naturalny sposób pobudza systemy hormonalny i immunologiczny oraz działa uśmierzająco w przypadku bólów.

Radon wpływa korzystnie na przemiany komórkowe, procesy enzymatyczne, wzmacnia naczynia krwionośne, tkankę nerwową, obniża nadciśnienie tętnicze. Ponadto przyspiesza także procesy regeneracyjne w tkance organicznej oraz działa leczniczo na skórę, szkielet i mięśnie.

Kąpiele radonowe

zalecane są dla osób ze schorzeniami reumatycznymi, narządu ruchu oraz układu oddechowego. Lekarze zalecają te kąpiele zwłaszcza w leczeniu miażdżycy tętnic obwodowych i zakrzepowego zapalenia naczyń. To właśnie dzięki radonowi świeradowskie wody są unikatowe, a kąpiele i inhalacje nadzwyczaj skuteczne. Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa jest jednym z dwóch uzdrowisk w Polsce oferującym zabiegi lecznicze na bazie radonu na tak dużą skalę. Jest również jednym z dwudziestu uzdrowisk radonowych w Europie.
Zabiegi radonowe mają również pozytywne działanie w chorobach ginekologicznych, m.in. przyczyniają się do regulacji lub powrotu cyklów owulacyjnych, a także łagodzą objawy okresu przekwitania. U mężczyzn natomiast wzrasta potencja, gdyż pod działaniem radonu nawet dwukrotnie wzrasta poziom testosteronu w surowicy krwi. Zabiegi radonowe nie są jednak polecane dzieciom i młodzieży.


Międzynarodowe wieloośrodkowe studia nad działaniem radonu
Międzynarodowe wieloośrodkowe studia nad działaniem radonu potwierdzają jego analgetyczne działanie. W ramach wzorcowego projektu studium nad działaniem radonu (IMuRa-Studie), została zbadana skuteczność terapii radonowej w sanatoriach oraz udowodniona działalność lecznicza radonu. Potwierdzona została także redukcja zużycia środków przeciwbólowych.
W ramach klinicznego studium poddano badaniom w 6 centrach sanatoryjnych w Niemczech i Austrii skuteczność zabiegów z zastosowaniem radonu w kontekście sytuacji bólowej przy długotrwałych schorzeniach układu ruchu. Ponadto miała miejsce analiza spożycia leków oraz upośledzenia funkcji dotkniętych stawów.
U 665 osób testowych z różnymi obrazami choroby, takimi jak zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba zwyrodnieniowa stawów, została przeprowadzona analiza porównawcza: jedna połowa uczestników testu została poddana terapii ciepłem lub ciepłą wodą, a druga połowa została poddana terapii w kąpieli w wannie z wodą radonową lub w inhalatorium radonowym.
Wyniki dowodzą, że grupa poddana terapii z zastosowaniem radonu osiągnęła znaczącą redukcję stanów bólowych. Udowodniona została przy tym także wyższość terapii radonowej w kontekście trwałości jej skuteczności.
Znaczna poprawa stanów bólowych przez cały okres obserwacji jest jednoznacznie wymiernym wynikiem opisywanego studium. Ponadto zostało stwierdzone znaczne zmniejszenie zużycia środków przeciwbólowych. W skład ewaluacji wchodzą także próbki krwi, które zostały pobrane od uczestników studium w niektórych centrach. Z powyższego oczekuje się dalszych rozpoznań odnośnie mechanizmów działania terapii radonowej i nowych dziedzin rozwoju.
Ponieważ studium zostało przeprowadzone jako randomizowane, kontrolowane i częściowo „ślepe” studium w niezależnych od siebie centrach w Austrii i w Niemczech, spełnia wymogi klasy 1b zgodnie z koncepcjami opartej na dowodach medycyny. Z tego powodu jest ono znaczącym krokiem w kierunku przyszłościowego szerokiego uznania terapii radonowej jako fizykalnego środka leczniczego w ramach katalogów środków leczniczych. Studium IMuRa stwarza początek do dalszych całościowych badań nad terapią radonową ze wspólnym celem długotrwałego podniesienia jej oceny w oczach lekarzy i ubezpieczycieli.
Zdrowotne właściwości wody radonowej
Woda radonowa, nazywana niekiedy też radoczynną, to woda zawierająca radon – pierwiastek promieniotwórczy. Wiele osób ma negatywne skojarzenia dotyczące wpływu promieniowania na zdrowie, tymczasem jego niewielkie dawki nie tylko nie są szkodliwe, ale wręcz leczą wiele schorzeń! Woda radonowa charakteryzuje się optymalnym stężeniem czynników promieniotwórczych, stąd jej szerokie zastosowanie w kuracjach uzdrowiskowych.
Pij, kąp się i wdychaj
Dobroczynne efekty promieniowania występują już w trakcie zabiegu, ale też utrzymują się nawet do kilku miesięcy, ponieważ o ile radon usuwany jest z organizmu już po paru godzinach, o tyle produkty jego rozpadu pozostają w tkankach przez dłuższy czas. Wystarczy zaledwie kilkanaście minut kąpieli radonowych, by zredukować przewlekły ból, obniżyć ciśnienie czy polepszyć ukrwienie narządów wewnętrznych i skóry. Zabieg ten polecany jest sportowcom, osobom cierpiącym na łuszczycę, trądzik, miażdżycę, reumatoidalne zapalenie stawów i inne choroby układu ruchu oraz rekonwalescentom po urazach nerwów obwodowych.
Wodę radonową
podaje się również w formie inhalacji, zwłaszcza w terapii astmy i innych schorzeń układu oddechowego, a także doustnie. Picie wody bogatej w radon obniża poziom cukru i złego cholesterolu we krwi, działa moczopędnie oraz pobudza perystaltykę jelit. Z uwagi na stymulację komórek kościotwórczych woda radonowa znajduje zastosowanie również w leczeniu osteoporozy i rehabilitacji osób po urazach i operacjach m.in. kręgosłupa, przyspieszając zrastanie się kości. Jej działanie przeciwzakrzepowe natomiast wykorzystuje się wspomagająco chociażby w przypadku owrzodzenia podudzi czy schorzeń układu sercowo-naczyniowego.
Leczy niepłodność i wydłuża życie

Woda radonowa pobudza do pracy liczne gruczoły, takie jak przysadka czy nadnercza, stymulując wydzielanie hormonów oraz działanie jąder i jajników. Stosuje się ją więc wspomagająco w terapii przewlekłych chorób narządów rodnych, w okresie menopauzy, a także w leczeniu niepłodności, jako że powoduje wzrost liczby plemników, a także zwiększenie ich ruchliwości.Niewielkie dawki promieniowania dostarczane komórkom dzięki wodzie radonowej przyspieszają procesy naprawcze DNA, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe. Rośnie natomiast ogólna odporność organizmu i przewidywana długość życia, polepsza się też tolerancja na późniejsze działanie dużych dawek promieniowania, które mogłyby przynieść niepożądane skutki.

Gdzie skorzystać – i jak?
Wodę radonową pozyskuje się z naturalnych źródeł, których w Polsce jest zaledwie kilka. Jedno z najsłynniejszych znajduje się w Uzdrowisku Świeradów. Wszystkie zabiegi
z wykorzystaniem wody radonowej realizowane są na podstawie zlecenia, które lekarz uzdrowiskowy wystawia w oparciu o przeprowadzone wstępne badanie lekarskie. Z zabiegów możnaskorzystać w ramach pobytów prywatnych (komercyjnych) jak również w oparciu o skierowanie  finansowane przez Narodowy Funduszu Zdrowia lub ZUS.