Dlaczego SPA w uzdrowisku

Termin SPA najczęściej tłumaczony jest jako: Sanus per aquam, czyli: Zdrowie poprzez wodę. Jednak istnieje także teza, że termin pochodzi od nazwy belgijskiego miasta, Spa, które słynie z gorących źródeł o leczniczym działaniu. Bez względu jednak na rodowód pojęcia, ośrodki SPA są miejscem, w którym człowiek ma możliwość pełnego wyciszenia się i relaksu. Podczas gdy nasze ciało poddawane jest różnego rodzaju zabiegom, umysł regeneruje się w ciszy, bądź przy spokojnych dźwiękach. Filozofia SPA nawiązuje do kultury podróżowania do kurortów, w których dzięki znanym od dawna niezwykłym właściwościom wód, można odzyskać siły witalne, równowagę i spokój ducha. 

W Świeradowie Zdroju tradycja odwiedzania wód sięga już 1755 r. kiedy to dwaj mieszkańcy Śląska wpisani do księgi gości jako von Stryk i Klosspan przyjechali do Świeradowa w celu kuracji tutejszymi wodami mineralnymi. W swoich notatkach chwalą oni „przysługę” jaką im te wody wyświadczyły oraz podkreślają, że woda ta jest w takiej samej jakości jak droga i trudna do zdobycia z belgijskiego uzdrowiska Spa. Odtąd Świeradów-Zdrój jest coraz częściej odwiedzany przez kuracjuszy, głównie mężczyzn szukających w tutejszych wodach między innymi pomocy w polepszeniu „męskiego zdrowia”, czyli wsparcia sił witalnych. Kolejne lata mimo działań wojennych były dla Świeradowa okresem rozwoju a nawet rozkwitu. Podobnie jak przed wiekami w Grecji i Rzymie, tak i w Świeradowie Zdroju powstały obiekty będące miejscem zarówno pobierania zabiegów jak i spotkań towarzyskich. 
W 1781 r. powstaje Dom Źródlany z 23 pokojami oraz dużą salą służącą do spotkań towarzyskich. W 1795 roku powstaje kolejny dom zdrojowy z 12 wannami. W 1812 roku wprowadzono w Świeradowi-Zdroju kuracje mleczne, które skutecznie łączono z kuracją źródlaną. 
W 1839 roku wybudowano wspaniałe jak na owe czasu Łazienki Leopolda (obecnie „centrum Rehabilitacji i Reumatologii Goplana”). Budynek w kształcie czworoboku mieścił 29 kabin wannowych, do których woda dopływała pod własnym ciśnieniem na piętrze urządzono pokoje dla gości kuracyjnych. W 1872 roku po raz pierwszy wprowadzono kąpiel w wywarze z igieł świerkowych i zainstalowano prysznice opadowe oraz wanny do kąpieli siedzących. W 1884 r. w Łazienkach Leopolda zainstalowano nowe wanny miedziane, a pomieszczenia inhalacji świerkowej otrzymały urządzenie do wytwarzania chłodnej mgły. Wszelkie te inwestycje, pociągające za sobą ogromne wydatki, służyły do wykorzystywania cudownej wody” tryskającej z 11 źródeł w Świeradowie-Zdroju. Przez lata, a nawet przez wieki, bo historia „świeradowskich wód” sięga XVII wieku, do Świeradowa-Zdroju przyjeżdżały rzesze zwolenników leczenia wodą w tej chwili popularnie zwanego SPA. Działanie wód jest niezmiennie cenione przez kuracjuszy odwiedzających Uzdrowiska w najodleglejszych nawet zakątkach ziemi. Wraz ze zmianą poziomu i tempa życia zmieniają się również nasze oczekiwania dotyczące form wypoczynku, relaksu i profilaktyki. Ponieważ czasu na wypoczynek mamy coraz mniej, wolny czas chcemy wykorzystać w sposób maksymalnie efektywny. 
Dlatego wybieramy SPA, które często łączy w sobie centrum odnowy biologicznej, klinikę medycyny alternatywnej i salon masażu. SPA w swojej ofercie mają wiele zabiegów pielęgnacyjnych, które przybierając formę rytuału, regenerują ciało, dają ukojenie dla duszy i odprężenie dla zmysłów. Służy temu atmosfera spokoju i relaksu. Jeśli dodatkowo poza zabiegami relaksacyjnymi oferuje się zabiegi oparte o wyjątkowe wody mineralne, a w przypadku Świeradowa Zdroju także radonowe, możemy liczyć na naprawdę niepowtarzalne efekty, które utrzymują się przez długie miesiące. Poza działaniem odmładzającym, oczyszczającym i regenerującym świeradowskie wody skutecznie leczą wiele zaburzeń kardiologicznych, hormonalnych, ogólnoustrojowych a nawet psychosomatycznych i dermatologicznych.
Polska Grupa Uzdrowisk Polska Grupa Uzdrowisk