‹ powrót

Radon – skarb naszego domu zdrojowego

Świeradów- Zdrój bywa nazywany także „Doliną Młodości”. Pobyt u nas połączony z tradycyjnym leczeniem jest gwarancją poprawy Państwa samopoczucia, szybkiej odnowy oraz podwyższenia witalności i spowolnienia procesów starzenia. Posiadamy certyfikat ISO 9001:2008 w zakresie: Lecznictwa uzdrowiskowego, szpitalnego i ambulatoryjnego; Rehabilitacji leczniczej; Podstawowej opieki Zdrowotnej oraz diagnostyki obrazowej; SPA-Odnowy biologicznej. Jesteśmy członkiem Stowarzyszenia Europejskich Uzdrowisk Radonowych EURADON. Niepowtarzalnym czynnikiem w naszym domu zdrojowym jest występowanie radonu. Powietrze, gleba i woda w Świeradowie Zdroju przesycone są emanacją radu-szlachetnym i unikalnym gazem radonem, który w naturalny sposób pobudza systemy hormonalny i immunologiczny oraz działa uśmierzająco w przypadku bólów.

Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa Sp. z o.o. – Grupa PGU, informuje, że jest jedynym podmiotem leczniczym na terenie miasta Świeradowa - Zdroju, który posiada wyłączną koncesję na wydobycie i eksploatację wód leczniczych ze złóż  w Świeradowie i Czerniawie.

Wody z naszych źródeł posiadają poziom radonu zgodny z polską normą wymaganą przy realizacji zabiegów leczniczych.

Zabiegi wykonywane na bazie koncesjonowanych wód leczniczych, takie jak inhalacje i kąpiele radonowe, kąpiele lecznicze na bazie wód mineralnych oraz dostęp do pijalni wód mineralnych są oferowane na terenie Świeradowa - Zdroju wyłącznie w następujących obiektach Uzdrowiska Świeradów – Czerniawa Sp. z o.o. - Grupa PGU:

 

1.      Dom Zdrojowy, ul. 3-go Maja 1

2.      Centrum Reumatologii i Rehabilitacji Goplana , ul. Piłsudskiego 33

3.      Zakład Radoczynny, ul. Sienkiewicza 15

4.      Szpital Uzdrowiskowy Wacław, ul. Sienkiewicza 13

5.      Hotel Zdrojowy Sanus, ul. Prusa 4

6.      Dom Zdrojowy Czerniawa-Zdrój, ul. Sanatoryjna 48

Koncesja na eksploatację wód leczniczych Nr 31/92 została przyznana Uzdrowisku przez Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Koncesja  obowiązuje do 30.09.2042r.

Zarząd Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa Sp. z o.o. - Grupa PGU.


Wpływa on korzystnie na przemiany komórkowe, procesy enzymatyczne, wzmacnia naczynia krwionośne, tkankę nerwową, obniża nadciśnienie tętnicze. Ponadto przyspiesza także procesy regeneracyjne w tkance organicznej oraz działa leczniczo na skórę, szkielet i mięśnie.
Kąpiele radonowe zalecane są do osób ze schorzeniami reumatycznymi, narządu ruchu oraz układu oddechowego. Lekarze zalecają te kąpiele zwłaszcza w leczeniu miażdżycy tętnic obwodowych i zakrzepowego zapalenia naczyń. To właśnie dzięki radonowi świeradowskie wody są unikatowe, a kąpiele i inhalacje nadzwyczaj skuteczne. Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa jest jednym z dwóch uzdrowisk w Polsce oferującym zabiegi lecznicze na bazie radonu na tak dużą skalę. Jest również jednym z dwudziestu uzdrowisk radonowych w Europie.
Zabiegi radonowe mają również pozytywne działanie w chorobach ginekologicznych, m.in. przyczyniają się do regulacji lub powrotu cyklów owulacyjnych, a także łagodzą objawy okresu przekwitania. U mężczyzn natomiast wzrasta potencja, gdyż pod działaniem radonu nawet dwukrotnie wzrasta poziom testosteronu w surowicy krwi. Zabiegi radonowe nie są jednak polecane dzieciom i młodzieży.


Międzynarodowe wieloośrodkowe studia nad działaniem radonu

Międzynarodowe wieloośrodkowe studia nad działaniem radonu potwierdzają jego analgetyczne działanie. W ramach wzorcowego projektu studium nad działaniem radonu (IMuRa-Studie), została zbadana skuteczność terapii radonowej w sanatoriach oraz udowodniona działalność lecznicza radonu. Potwierdzona została także redukcja zużycia środków przeciwbólowych.

W ramach klinicznego studium poddano badaniom w 6 centrach sanatoryjnych w Niemczech i Austrii skuteczność zabiegów z zastosowaniem radonu w kontekście sytuacji bólowej przy długotrwałych schorzeniach układu ruchu. Ponadto miała miejsce analiza spożycia leków oraz upośledzenia funkcji dotkniętych stawów.
U 665 osób testowych z różnymi obrazami choroby, takimi jak zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba zwyrodnieniowa stawów, została przeprowadzona analiza porównawcza: jedna połowa uczestników testu została poddana terapii ciepłem lub ciepłą wodą, a druga połowa została poddana terapii w kąpieli w wannie z wodą radonową lub w inhalatorium radonowym.

Wyniki dowodzą, że grupa poddana terapii z zastosowaniem radonu osiągnęła znaczącą redukcję stanów bólowych. Udowodniona została przy tym także wyższość terapii radonowej w kontekście trwałości jej skuteczności.

Znaczna poprawa stanów bólowych przez cały okres obserwacji jest jednoznacznie wymiernym wynikiem opisywanego studium. Ponadto zostało stwierdzone znaczne zmniejszenie zużycia środków przeciwbólowych. W skład ewaluacji wchodzą także próbki krwi, które zostały pobrane od uczestników studium w niektórych centrach. Z powyższego oczekuje się dalszych rozpoznań odnośnie mechanizmów działania terapii radonowej i nowych dziedzin rozwoju.
Ponieważ studium zostało przeprowadzone jako randomizowane, kontrolowane i częściowo „ślepe” studium w niezależnych od siebie centrach w Austrii i w Niemczech, spełnia wymogi klasy 1b zgodnie z koncepcjami opartej na dowodach medycyny. Z tego powodu jest ono znaczącym krokiem w kierunku przyszłościowego szerokiego uznania terapii radonowej jako fizykalnego środka leczniczego w ramach katalogów środków leczniczych. Studium IMuRa stwarza początek do dalszych całościowych badań nad terapią radonową ze wspólnym celem długotrwałego podniesienia jej oceny w oczach lekarzy i ubezpieczycieli.

Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa Sp. z o.o. – Grupa PGU jest jedynym podmiotem leczniczym na terenie miasta Świeradowa - Zdroju, który posiada wyłączną koncesję na wydobycie i eksploatację wód leczniczych ze złóż w Świeradowie i Czerniawie.

Polska Grupa Uzdrowisk Polska Grupa Uzdrowisk