Turystyka, czas wolny

Spacer informacyjny

Spacer ma na celu przekazanie Państwu istotnych informacji dotyczących Uzdrowiska „Świeradów Czerniawa” oraz zapoznanie się z bazą zabiegową, pawilonami uzdrowiskowymi, infrastrukturą miasta oraz najbliższą okolicą.

Spacer na Zajęcznik (4 km, 3 godz.)

Szczyt o wysokości 595 m, oddzielający Świeradów od Czerniawy, obecnie zalesiony, niegdyś świetny punkt widokowy. Trasa ta jest bardzo przyjemnym szlakiem spacerowym, która nie wymaga wysiłku. Można stamtąd podziwiać miasto
i jego najbliższą okolicę.

Spacer Doliną Kwisy (3 km, 2 godz.)

Urokliwa, lekka przechadzka. Malownicza Dolina Kwisy, będąca w swym górnym biegu górskim potokiem, która jest doskonałym miejscem na relaksujące, długie spacery. Koryto rzeki, poprzegradzane licznymi kamiennymi progami i brzegi wyłożone kostką granitową, potęgują wartość tej wycieczki.

Wieczorek integracyjny w kawiarni Bohema w Domu Zdrojowym-płatny

Wieczorek, podczas którego mogą Państwo zapoznać się z innymi Gośćmi Kuracyjnymi odpoczywającymi w naszym Uzdrowisku oraz spędzić miło czas przy akompaniamencie muzyki.

Skalne Miasto

Miasteczko skalne położone na wysokości ok. 100 m jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc Wschodnich Czech. Jest kompleksem adrszpasko – cieplickich skał, które tworzą skalne miasteczko. Wycieczka jest turystycznym spacerem bez konieczności wysiłku, podczas którego można podziwiać piękne krajobrazy.
Wycieczka nie jest organizowana zimą.

Zamek Czocha (22 km)

Zamek został wzniesiony po 1241 jako punkt obronny pn. granicy Okręgu Kwisy, zarazem granicy śląsko-czeskiej na Kwisie. Wśród możliwych inicjatorów budowy wymienia się Askańczyków z Brandenburgii, przejściowo władających tymi terenami, Bibersteinów z Frydlantu, którzy przenieśli tu z Leśnej zarząd swych dóbr (znani jako właściciele warowni w 1306), oraz króla czeskiego Wacława III.
Za tym ostatnim przemawiają duże rozmiary pierwotnego zamku (dwie sale, szesnaście izb, obszerne podziemia) oraz nazwa Czocha wywodząca się najprawdopodobniej z tschóchisch (czeski) gród. W 1329 wymieniono już „castrum Caychow", co dowodzi istnienia murowanej budowli i pierwotnej nazwy Czajków (od imienia Czajko lub Czajka). Zasadniczej rekonstrukcji zamku dokonał w 1. 1909 -14 znany wówczas architekt, Bodo Ebhardt. Odbudowa unowocześniła wnętrza, a jednocześnie odtworzyła na ogół z dobrym skutkiem ich stylowy charakter. Zniszczono jednak wiele oryginalnych detali, ,,nie pasujących" już do odnowionych pomieszczeń. W sumie zamek dobrze oddaje charakter minionych wieków - szczególnie gotyku i baroku, z tego okresu zachowało się sporo autentycznych elementów.
Po ostatniej wojnie urządzono tu ośrodek dla uchodźców politycznych z Grecji; od 1954 mieści się tu Wojskowy Dom Wypoczynkowy „Czocha". Warto dodać, że tu właśnie nakręcono popularną komedię filmową „Gdzie jest generał?" Obiekt szczególnie nastrojowo, wręcz bajkowo, prezentuje się z przeciwległego brzegu Kwisy.Zamek z 1241 r. położony na wysokim lewym brzegu Kwisy. Powstał jako punkt obronny na granicy śląsko – czeskiej. Wielokrotnie przebudowany zabytek architektury dzisiaj posiada restauracje i hotel.

Frydlandt – Czechy (30 km)

Frydlandt – jeden z najpiękniejszych zamków w Czechach. Jest perłą Gór Izerskich. Łaźnie Liberda – spacer po uzdrowisku i pijalni wód, gdzie można zrobić sobie przerwę odpoczywając w restauracji mieszczącej się w wielkiej beczce.
Wycieczka nie jest organizowana zimą

Praga (160 km)

Miasto, które naprawdę warto zobaczyć. Praga oferuje dla turystów mnóstwo atrakcji turystycznych. Wśród wielu oferowanych atrakcji są między innymi Stare Miasto, Hradczany, Pałac Prezydencki, Most Karola, przejazd metrem, zmiana warty, Muzeum Miniatur oraz Rynek Starego Miasta.

Drezno (180 km)

Drezno nazywane jest Florencją Europy Wschodniej. Zwiedzający mogą podziwiać podczas spaceru nad Łabą ciekawe architektonicznie obiekty, takie jak tarasy Bruhla, Opera Sempera, Kościół Mariacki i Zespół Pałacowy Zwinger.

 

Poniżej aktualny plan wycieczek:

 

 

 

UZDROWISKOWE BIURO PODRÓŻY

                                                                       

Tel. 75 782 07 27

                                             

 

 

WYCIECZKI

 

 

DATA

 

GODZ.

 

CEL  WYCIECZKI

 

CENA

 

Sobota

18.03.


 

15:00

 

Spacer informacyjno-turystyczny na Zajęcznik – zbiórka w Hali Spacerowej

 

bezpłatny

Niedziela

19.03.

 

14:00

 

ZAMEK CZOCHA

30 zł

12 złwstęp

Czwartek

23.03.

18:30

BIESIADA: tańce i śpiewy przy muzyce na żywo. Dla każdego kiełbasa z grilla i napój/wino grzane(200ml).

35,00 zł

Sobota

25.03.

10:15

ZAMEK KSIĄŻ: od Piastów do tajemnic II wojny światowej + palmiarnia

49 zł

+39/29ulg.

 wstęp

Niedziela

26.03.

08:15

PRAGA : Hradczany, Rynek Staromiejski, Most Karola, Stare Miasto

 

82

Niedziela

26.03.

08:15

DREZNO: Tarasy Brűhla, Opera Sempera, Frauenkirche i Zwinger

 

90

 

Sobota

01.04.

10:30

KOTLINAJELENIOGÓRSKA: Karpacz, Dolina Ogrodów i Pałaców,

Starówka Jeleniej Góry

46 zł

8 zł(ulg.5zł)

wstępkościółWang

Niedziela

02.04.

08:15

DREZNO: Tarasy Brűhla, Opera Sempera, Frauenkirche i Zwinger

 

90

 

Niedziela

02.04.

08:15

PRAGA : Hradczany, Rynek Staromiejski, Most Karola, Stare Miasto

 

82

         

 

 

                                                 ZAPISY NA WYCIECZKI PROWADZI RECEPCJA DOMU ZDROJOWEGO

                                                                        ORAZ UZDROWISKOWE BIURO PODRÓŻY

                                                        W HALI SPACEROWEJ

 

ZBIÓRKA NA WSZYSTKIE WYCIECZKI

PRZED CENTRUM REHABILITACJI I REUMATOLOGII

                                                       „GOPLANA”

Polska Grupa Uzdrowisk Polska Grupa Uzdrowisk