‹ powrót

Tężnia radonowo-solankowa

Tężnia radonowo-solankowa


Tężnia radonowa to miejscem służące do zażywania inhalacji powstałego w ich otoczeniu specyficznego aerozolu.

Przedostanie się radonu poprzez drogi oddechowe do krwi powoduje przyśpieszenie efektów regeneracji i odtrucie na podłożu komórkowym oraz stymuluje układ endokrynologiczny.

Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania.

Inhalacje przy tężni radonowej polecane są również przy  osteoporozie, dolegliwości wieku przekwitania i  poprawie krążenia

Panują różne zdania na temat wpływu radonu na ludzki organizm. Z jednej strony istnieje teoria głosząca, że promieniowanie jonizujące w małych dawkach ma na organizmy żywe bardzo korzystny charakter, bo stymuluje naturalne naprawcze mechanizmy komórkowe.

Przeciwnicy tej teorii uważają, że wszelkie promieniowanie jest szkodliwe, zaś stopień tej szkodliwości zależy od dawki. Trzeba więc pamiętać, że kuracja wodami radonowymi – zarówno picie, inhalacje, jak i kąpiele – bezwzględnie wymagają konsultacji z lekarzem i jego zgody.

Wód radonowych nie powinny też stosować osoby chorujące na nowotwór, osłabione z powodu ciężkiej choroby, dzieci, a także kobiety w ciąży i osoby, które zawodowo mają do czynienia z promieniowaniem.


Polska Grupa Uzdrowisk Polska Grupa Uzdrowisk